Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων

ΔΙΟΝΥΣΙΕΙΟΝ

ΓΕΝΙΚΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

Τι τύπος Λυκείου είναι;

Το Λύκειο σύμφωνα με το νέο νόμο 3432 (ΦΕΚ 14/3-2-2006) για τη Δευτεροβάθμια Εκκλησιαστική Εκπαίδευση έχει ενταχθεί στα Γενικά Λύκεια. Λειτουργεί όπως όλα τα Γενικά Λύκεια της Χώρας με δύο κατευθύνσεις, τη Θεωρητική και την Τεχνολογική. Σε αυτό μπορεί να φοιτήσει όποιος μαθητής το επιθυμεί με τις ίδιες προοπτικές για το μέλλον του όπως σε οποιοδήποτε άλλο Λύκειο.

Η φοίτηση στα Γενικά Εκκλησιαστικά Λύκεια διαρκεί τρία (3) έτη. Στους αποφοίτους χορηγείται απολυτήριο ισότιμο με αυτό των Γενικών Λυκείων, παρέχοντάς τους δικαίωμα συμμετοχής στο εκάστοτε ισχύον σύστημα εισαγωγής στην Ανώτατη Εκπαίδευση.

Οι μαθητές του Λυκείου δικαιούνται τις παροχές και τις διευκολύνσεις, που προβλέπονται από τις κείμενες διατάξεις για τους μαθητές της Δευτεροβάθμιας Δημόσιας Εκπαίδευσης, ιδίως σε ό,τι αφορά στη χορήγηση δωρεάν διδακτικών βιβλίων ή άλλων βοηθημάτων, στις μετακινήσεις και στις υποτροφίες.

Στα σχολεία της Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης δεν διεξάγεται διδασκαλία μαθημάτων κατά τις εορτές του Αγ. Δημητρίου, των Ταξιαρχών, του Αγ. Νικολάου, των Τριών Ιεραρχών, των Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης, της Αναλήψεως του Αγ. Πνεύματος και του πολιούχου της έδρας του σχολείου (Αγ. Ευστρατίου και των συν αυτώ μαρτύρων). Κατά τις προαναφερθείσες εορτές πραγματοποιείται εκκλησιασμός των μαθητών σε διάφορους ιερούς ναούς της Μητροπόλεώς μας.