Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων

εφημερίδα " ΑΛΗΘΕΙΑ"
07/04/2009

«Θείο δώρο» τα κορίτσια στο Εκκλησιαστικό Λύκειο

Μπαίνοντας στον 13ο χρόνο λειτουργίας του από την επόμενη σχολική χρονιά, το εκκλησιαστικό λύκειο προσδοκά να αλλάξει η τύχη του, με τη μεγαλύτερη αριθμητική προσέλευση μαθητών, αφού πια με απόφαση του υπουργείου Παιδείας όλα τα εκκλησιαστικά λύκεια της χώρας ανοίγουν τις πύλες τους και στα κορίτσια.
Ο Διευθυντής του σχολείου, Γιάννης Χονδρέλης, χαρακτηρίζει τη συγκεκριμένη εξέλιξη ως «θείο δώρο» το οποίο εδώ και χρόνια διεκδικούσαμε τοπικά, ως μια λύση σωτηρίας για την αριθμητική συρρίκνωση του σχολείου, στου οποίου τις τάξεις φοιτούν σήμερα 15 μαθητές. Αξίζει να αναφερθεί ότι ενώ διοικητικά καλύπτει όλο το Βόρειο Αιγαίο (ένας από τους λίγους θεσμούς που έχει το νησί μας σε επίπεδο περιφέρειας), φέτος δυστυχώς δεν προστέθηκε ούτε ένας μαθητής από τη γειτονική Λέσβο. Μάλιστα αριθμητικά το όριο sos για να αποφευχθεί το λουκέτο δεν απέχει πολύ, μιας και κάτω από τους 10 μαθητές χτυπάει η... κουδούνα.
Η διεύθυνση του εκκλησιαστικού έχει ήδη ξεκινήσει τις επαφές με τα Γυμνάσια του νησιού προσδοκώντας να προσελκύσει μαθητές και μαθήτριες που σήμερα φοιτούν στη Γ’ Γυμνασίου, επισημαίνοντας ότι το εκκλησιαστικό λύκειο δε διαφέρει από τα υπόλοιπα στο βασικό κορμό των μαθημάτων αλλά και στις προοπτικές συνέχισης των σπουδών στη τριτοβάθμια εκπαίδευση.
«Όποιος πηγαίνει στο εκκλησιαστικό λύκειο δε σημαίνει κατ’ ανάγκη ότι θα ακολουθήσει σπουδές θεολογίας ή θα γίνει ιερέας», διευκρίνισε ο Δ/ντής σε συνέντευξή του στην «Α» σημειώνοντας ότι από την επόμενη σχολική χρονιά στο λύκειο εκτός της θεωρητικής κατεύθυνσης που λειτουργούσε μέχρι τώρα θα μπει και η τεχνολογική.
Ένα από τα πλεονεκτήματά του είναι ότι στις κτηριακές του υποδομές περιλαμβάνεται και το οικοτροφείο (για τα αγόρια), ενώ στη μεσημεριανή σίτιση έχουν δικαίωμα όλοι οι μαθητές.
Σήμερα λόγω του μικρού αριθμητικά δυναμικού του σχολείου το μάθημα γίνεται στα ολιγομελή τμήματα, «φροντιστηριακά», ενώ όσα παιδιά επιθυμούν παρακολουθούν την πρόσθετη διδακτική στήριξη, που ξεκινά αμέσως μετά το μεσημεριανό γεύμα.
Χρ. Ψ.