Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων

ΔΙΟΝΥΣΙΕΙΟΝ

ΓΕΝΙΚΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

Τι μαθήματα διδάσκονται;

Στην Α' Τάξη διδάσκονται μαθήματα Γενικής Παιδείας όπως προβλέπει το Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών για όλα τα Γενικά Λύκεια. Πέρα από τα μαθήματα Γενικής Παιδείας στο Σχολείο διδάσκονται τα παρακάτω ειδικά μαθήματα θεολογικού περιεχομένου:

Αγιολογία, Εισαγωγή στην Παλαιά Διαθήκη (Α’ τετράμηνο), Εισαγωγή στην Καινή Διαθήκη (Β’ τετράμηνο) και Βυζαντινή Μουσική.

Για να μπορούν να διδαχθούν τα θεολογικά αυτά μαθήματα αφαιρούνται από το ωρολόγιο πρόγραμμα, κάποια δευτερεύοντα μαθήματα όπως η Τεχνολογία και ο Σ.Ε.Π.

Στη Β’ Τάξη οι μαθητές μπορούν να επιλέξουν μεταξύ (2) δύο κατευθύνσεων: Την Θεωρητική και την Τεχνολογική. Εκτός από τα μαθήματα Γενικής Παιδείας και Κατεύθυνσης διδάσκονται και τα παρακάτω μαθήματα θεολογικού περιεχομένου:

Ερμηνεία Καινής Διαθήκης, Ερμηνεία Πατερικών Κειμένων (Α’ τετράμηνο), Λειτουργική (Β’ τετράμηνο) και Βυζαντινή Μουσική.

Για να μπορούν να διδαχθούν τα θεολογικά αυτά μαθήματα αφαιρούνται από το ωρολόγιο πρόγραμμα, κάποια δευτερεύοντα μαθήματα όπως η Εισαγωγή στο Δίκαιο και τους Πολιτικούς Θεσμούς.

Στη Γ’ Τάξη συνεχίζεται η φοίτηση στις επιλεγμένες κατευθύνσεις και εκτός των μαθημάτων Γενικής Παιδείας και Κατεύθυνσης διδάσκονται τα παρακάτω θεολογικά μαθήματα:

Ερμηνεία Καινής Διαθήκης, Ερμηνεία Πατερικών Κειμένων, Τελετουργική και Βυζαντινή Μουσική.

Για να μπορούν να διδαχθούν τα θεολογικά αυτά μαθήματα αφαιρούνται από το ωρολόγιο πρόγραμμα, κάποιες ώρες από δευτερεύοντα μαθήματα όπως η Κοινωνιολογία.

Η βαθμολογία των θεολογικών μαθημάτων Ειδικότητας υπολογίζεται στην εξαγωγή του τελικού Μέσου Όρου Προαγωγής ή Απόλυσης των μαθητών και λόγω της συνήθως καλής επίδοσης των μαθητών σε αυτά τα μαθήματα ανεβαίνει ο Γενικός Μέσος Όρος σε σχέση με άλλα Λύκεια.